SYMBIÓZA – WD

22.10.2017

Ráno vstať, odísť do práce, vyčerpať tam všetku svoju energiu, vrátiť sa domov, zapnúť televízor, nechať si otupiť myseľ primitívnym a plytkým obsahom, a ísť spať. Zajtra totiž treba vstávať do práce.

Hlavne nepremýšľaj! Netvor! Nechci od života niečo viac! Len sa poslušne zaraď do systému! A hlavne nesnívaj! Nemaj sny a plány! Roky plynú a ľudské mysle blúdia v kruhu beznádeje...

Nevšímame si svet okolo seba, každý deň sa podobá na ten včerajší, a my sa nevieme tešiť, iba bezducho každé ráno vstaneme, a ideme. Nenechajme systém, aby nám ukradol náš život. Taká je myšlienka tohto klipu, vyrozprávaná prostredníctvom príbehu otca a jeho dcéry.

Tento videoklip patrí medzi moje prvé videá s myšlienkou, bol nakrútený lacným fotoaparátom, ktorý v tme šumel, nasvietený so stavebnými halogénmi za pár eur, má množstvo dramaturgických chýb, pre ktoré sa stáva trochu chaotickým a nezrozumiteľným. Napriek tomu ho stále mám vo svojom portfóliu. Myslím si, že Šmolesov a Hartyho text stojí za to, aby si ho vypočul každý človek dostávajúci sa do moci toho, ktorý ľudom nasadzuje masky, a robí z nich WD. Pretože každý z nás môže vystúpiť z davu a zmeniť svoje myslenie.

Z nakrúcania: Keď som Šmolesovi a Hartymu predstavil svoj scenár zahŕňajúci nočné nakrúcanie v rozpadnutej horiacej budove, okamžite nasledovala reakcia: "To nedáš, to ako chceš spraviť?" V tej chvíli som ani ja sám nevedel... Pri kreatívnej fáze prípravy scenára sa totiž veľmi nerád obmedzujem tým, čo je reálne uskutočniteľné, a čo sa "nedá". Kľúčovú úlohu pri zmene z "to sa nedá" na "hotový klip, online" zohrali hlavne dobrovoľní hasiči z DHZ Abrahám, ktorí nám veľmi ochotne asistovali pri nakrúcaní, a dohliadali, aby to nebol náš posledný klip (aj keď Šmoles doteraz spomína, ako ešte 2 týždne po nakrúcaní vykašliaval dym :D). Týmto sa im chcem ešte raz poďakovať.